Червона стрiчка — символ солідарності з ВІЛ-позитивними і
пацієнтами, в яких розвився СНІД
Сьогодні Всесвітній день пам'яті померлих від СНІДу.
Уже протягом декількох років поспіль світова громадськість щопівроку відзначає пам’ятні дні для людей, стурбованих проблемою поширення епідемії СНІДу: третьої неділі травня - День пам’яті людей, які померли від СНІДу, 1 грудня – День єднання заради подолання епідемії ВІЛ/СНІДу. Уже сам факт широкого публічного відзначення таких дат свідчить про те, що тема ВІЛ/СНІДу перестала бути татуйованою в нашому суспільстві.
Цього дня в містах проходить акція "Пригадай моє ім'я". Її метою є не тільки вшанування пам'яті померлих від СНІДУ, але і привернення уваги суспільства до проблем розповсюдження епідемії, дискримінації та порушення прав ВІЛ-інфікованих.
Ставлення людей та суспільства в цілому до цієї теми змінилося - завдяки тому, що сьогодні відомі шляхи передачі захворювання; минули панічний страх та безпорадність перед новою, досі невідомою хворобою, спричинені незнанням та невіглаством. Уже давно відомо, що інфікування ВІЛ не є ризиком, що характерний для якихось певних категорій населення, як вважалося спочатку. Хвороба не обирає, тому найпершим завданням у подоланні епідемії залишається запобігання та профілактика. Україна займає перше місце в Європі за кількостю захворювань. Згідно зі статистикою, щодня в нашій країні від СНІДУ вмирає 8 чоловік. Експерти відзначають, що навіть всупереч серйозній міжнародній підтримці епідемію зупинити не вдається. Для багатьох людей в невеликих містах і районах недоступними залишаються профілактика, доступ до лікування і підтримка хворих.
Офіційна кількість ВІЛ-інфікованих в Україні - близько 1,5% населення країни. Проте фахівці вважають, що реальна цифра куди більше; у південних і східних регіонах вона може сягати 7-8%.
Аналіз офіційних даних щодо поширення ВІЛ-інфекції свідчить, що епідемія триває з тенденцією до дальшого зростання в усіх регіонах України, але поширення по країні нерівномірно. Найбільше ВІЛ-інфікованих в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській і Донецькій області. За прогнозами деяких експертів, у разі збереження наявної тенденції кількість ВІЛ-інфікованих 2010 року сягне майже 1,5 млн. осіб, а число нових випадків СНІДу — 95 тисяч, при цьому від хвороби в цей рік загинуть до 90 тисяч осіб. Питома вага померлих від СНІДу в загальному числі померлих 2010 року становитиме близько 10 %, абсолютна більшість яких — віком до 40 років.
Вчені за сприяння Національного інституту алергії та інфекційних хвороб (NIAID) проводять величезну кількість досліджень з вивчення ВІЛ-інфекції, спрямованих зокрема на отримання вакцини проти ВІЛ та нових препаратів для лікування самої хвороби і пов'язаної з нею патології. Нині випробовується на людях 29 зразків противірусної вакцини, розробляється або проходить стадію клінічного тестування велика кількість препаратів проти СНІДу та СНІД-асоційованих інфекцій. Вчені з'ясовують також точні механізми ушкодження вірусом імунної системи.
|