29 червня 1945 року - 70 років тому в Москві у присутності Сталіна Чехословаччина й СРСР підписали договір «Про Закарпатську Україну»
У жовтні 1944 р. радянська армія перейшла Карпати і наприкінці жовтня звільнила Закарпаття від від угорських і німецьких окупантів. Відтак, почався рух за вихід Закарпаття з Чехословацької республіки і входження її до складу УРСР.
26 листопада 1944 р. у Мукачеві відбувся І З`їзд народних комітетів Закарпатської України, на порядку денному якого було:
1. визволення Закарпатської України від німецько-угорських окупантів;
2. воз`єднання Закарпатської України з УРСР;
3. наділення селян, робітників і службовців землею і лісом;
4. вибори Народної Ради Закарпатської України.
З`їзд одностайно прийняв Маніфест про воз`єднання Закарпатської України з УРСР і вихід зі складу Чехословаччини. Обрана на з`їзді Народна Рада 27 листопада 1944 р. сформувала уряд у складі Президії Народної Ради і її уповноважених з окремих галузей управління.
У червні 1945 р. до Москви прибула чехословацька урядова делегація для переговорів з радянським урядом про Закарпатську Україну.
29 червня 1945 року з підписанням договору Радянського Союзу з Чехословаччиною Закарпаття було включено до складу УРСР.
В договорі наголошувалося: «Закарпатська Україна (що згідно з чехословацькою конституцією має назву Підкарпатська Русь), яка на підставі договору від 10 вересня 1919 р., укладеного в Сен-Жермені, увійшла як автономна одиниця в межі Чехословацької республіки, возз'єднується згідно з бажанням, виявленим населенням Закарпатської України, і на підставі дружнього договору обох Високих Договірних Сторін зі своєю споконвічною батьківщиною — Україною і включається до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки».
За указом Президії ВР СРСР від 22 січня 1946 р. у складі УРСР була утворена Закарпатська область з поділом на 13 округів, які у 1954 р. були перетворені на райони; а 24 січня 1946 р. на її територію поширилась чинність законодавства УРСР.
За матеріалами Інтернету
|