1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей. Встановлене це свято в листопаді 1949 року ухвалою Ради Міжнародної демократичної федерації жінок.
Цей день покликаний нагадати суспільству про необхідність дотримання та поваги прав дитини, боротьби з експлуатацією дитячої праці, прав дитини на освіту, дозвілля й захист від фізичного та психологічного насилля, до проблем охорони здоров'я.
З 27 вересня 1991 року набула чинності Конвенція ООН про права дитини, згідно з якою держави, які цю конвенцію підписали, вживають усіх заходів щодо забезпечення захисту прав дитини, зокрема на життя, свободу думки і релігії, тощо.
Міжнародний день захисту дітей відзначається в Україні з 1998 року. Свято встановлено "…на підтримку ініціативи Міністерства України у справах сім'ї та молоді, Всеукраїнського комітету захисту дітей, Національного фонду соціального захисту матерів і дітей "Україна - дітям" та інших громадських організацій…" згідно з Указом Президента України "Про День захисту дітей" від 30 травня 1998 року № 568/98.
1-го червня в різних країнах світу відбуваються різноманітні заходи, що підкреслюють увагу до дитячих прав і до формування гармонійно особистості. Традиційними стали доброчинні акції, нагороди, призи.
Сьогодні в Україні розв'язання проблем захисту дітей від небезпек, які існують у сучасному житті, нажаль, далеке від ідеального. В країні велика кількість випадків фізичного та психологічного насилля над дітьми, про що свідчить статистика. Беззахисність починається іноді з першого подиху дитини. Щотижня тільки в пологових будинках Києва до десятка новонароджених дітей опиняються без родинної опіки, бо молоді матері їх просто залишають.
Серед дітей, котрі підростають у повних сім'ях, немало таких, які зазнають не лише якихось утисків, а й знущань і побоїв від своїх рідних.
Доволі гострою є проблема безпритульних дітей. Багато хто з "дітей вулиць" вже у юному віці вживає наркотики, алкоголь, деякі з них ВІЛ-інфіковані, вони йдуть на злочин. Це велика проблема для нашого суспільства, яку потрібно вирішувати не тільки на рівні соціальних служб, але й на рівні державних органів влади.
Цього дня в багатьох країнах світу проходять благодійні акції, покликані допомогти і підтримати дітей-сиріт, інвалідів, безпритульних. Пам'ятаймо, що дотримання прав дітей є необхідною умовою для формування гуманного, справедливого і благополучного суспільства.
Відразу ж після Міжнародного дня захисту дітей, який на сьогодні вже відзначає 96% усіх країн, світова спільнота має нагоду ще раз повернутися до проблем захисту дітей у дещо іншому аспекті. Адже 4 червня відзначають Міжнародний день безвинних дітей – жертв агресії, проголошений Надзвичайною спеціальною сесією Генеральної Асамблеї ООН 19 серпня 1982 року.
Діти – це світлі промінчики надії для батьків, в яких ми бачимо здійснення наших мрій і сподівань. Вони – наше майбутнє, а значить – майбутнє України. І саме від дорослих залежить, яким буде становлення наших дітей, як складеться їхня доля. Пам'ятати про це ми повинні не тільки в це свято, а й повсякчас. Сьогодні нашим першочерговим завданням є забезпечення належних умов для того, щоб кожна дитина росла здоровою і щасливою, мала можливість розвити свої інтереси та здібності, отримала належну освіту й виховання.
Міжнародний День захисту дітей – це добрий привід замислитися над проблемами і малят, і підлітків, і тих, хто наближається до межі, за якою дорослість. Адже цей день стосується життя і тих, котрі ще граються в пісочниці, і тих, котрі готуються до нового життя, переступаючи шкільний поріг.
|