Ситуація з тютюнопалінням в Україні викликає все більшу тривогу і занепокоєння. Адже різко зросла кількість курців не тільки серед дорослих і молоді, але й дітей шкільного віку. Тому потрібно постійно нагадувати всім про шкідливість тютюнопаління, а також захистити від курців тих, хто не палить.
Паління - залежність, що руйнує організм, викликає різноманітні хвороби. Це відомо кожному, та не кожен курець бере себе в руки й відмовляється від цигарки. Тож громадськість повинна щораз привертати увагу до цієї проблеми. Боротьба з палінням має проводитися на державному рівні.
Про те, що тютюновий дим з його смолами й нікотином здоров'я не додає, було відомо й раніше. Але першим в історії офіційним визнанням шкоди паління стала заява Головного хірурга Америки (так там називається посада міністра охорони здоров'я) Лютера Террі. Сорок два роки тому, 11-го січня 1964-го року, він оголосив, що тютюнопаління шкідливе для здоров'я. Уже через тиждень американські медики закликали Конгрес зобов'язати виробників цигарок писати на пачках попередження про шкоду для здоров'я. Широкомасштабна боротьба з тютюнопалінням невдовзі принесла свої плоди - уже через 10 років у США люди стали палити значно менше.
В Україні останнім часом теж з'явилася надія на покращення здоров'я нації. Наприкінці вересня 2005-го Верховна Рада прийняла закон, який сприятиме захисту некурців. Його дія стосується паління у громадських місцях, зовнішньої реклами та застережень на цигарках, заборони продажу тютюнових виробів неповнолітнім. Кілька європейських країн уже мають подібний досвід - схожі закони з обмеження тютюнопаління діють в Італії, Норвегії, Швеції, Ірландії та Чорногорії. А в невеличкій гірській країні Бутан, яка знаходиться між Китаєм та Індією, з кінця 2004-го року палити заборонено взагалі.
Відмова від паління навіть у літньому віці сприяє швидкому покращенню стану здоров'я - ризик інфаркту міокарда знижується уже протягом перших двох років, а невдовзі суттєво зменшується і ризик захворювання на рак легень.
|