Слово "мати", "мамо", "матуся" завжди асоціюється у нас з любов'ю, добротою, ласкою. Мати - найближча людина, яка піклується про нас, незалежно від нашого віку, статусу, сімейного стану, майже єдина людина, яка любить нас безумовною, щирою любов'ю.
День матері - одне з найбільш зворушливих свят, тому що всі ми з дитинства і через все життя до своїх останніх днів несемо в своїй душі єдиний і неповторний образ - образ своєї матері, яка все зрозуміє, пробачить, притисне до серця і буде самовіддано любити свою дитину незважаючи ні на що.
День матері - свято любові і поваги, і єдиним справжнім подарунком у цей день є вираз взаємної любові! Любов матері - основа і джерело життя. У цілому світі мірою гідності людини вважається її вдячність матері за життя, за всі її старання, за виховання дітей і за самопожертви.
День матері - сімейне свято, і це важливий момент у вихованні дітей. Саме діти повинні пізнати, відчути, ким є для них мати, що зробила вона для них і якої пошани заслуговує.
Історія свята День матері
Матір – продовжувачку роду, шанували в усі часи. Одним з найдавніших свят, присвячених матері, вважається фестиваль на честь богині Реі, дружини бога Кроноса та матері численних богів і богинь, який відзначали навесні в Стародавній Греції.
Приблизно в 250 році до н.е. в Римі почали відзначати релігійне свято, присвячене богині-матері Кібеле (Cybele), яке тривало три дні – з 15 по 18 березня.
На початку 17 століття в Англії в четверту неділю Великого посту стали святкувати неділю матері (Mothering Sunday) – свято всіх матерів Англії. У цей день було прийнято провідувати мам і приносити їм у подарунок спеціальний торт, який так і називався «материнський торт». Також в неділю матері всі слуги, котрі працювали і жили у багатих родинах, отримували вихідний для того, щоб провести його зі своїми матерями.
Традиція вітати матерів тортом, прикрашеним 12 кульками марципана, збереглася у Великобританії і до наших часів. Але, крім того, в Неділю матері прийнято звільняти матерів від будь-якої домашньої роботи – принаймні, один раз на рік її можна перекласти на плечі сильної статі.
Однак міжнародним святом День матері став завдяки США. Перша спроба започаткувати день матері в Сполучених Штатах датується 1872 роком – відома американська пацифістка Джулія Уорд Хоув запропонувала відзначати день єдності матерів у боротьбі за мир в усьому світі. Але, мабуть, тому що це свято швидше нагадувало День миру, а не День матері, широкої підтримки ініціатива Джулії Уорд не отримала ні в рідній країні, ні власне у світі.
Друга спроба американців, присвятити один день у році мамі, була більш успішною. У 1907 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії, у якої передчасно померла її власна мати, атакувала державні і законодавчі органи США листами з проханням започаткувати день вшанування матерів. Через три роки її наполегливість принесла результат – у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом. А ще через чотири роки, у 1914 році, Президент Вудро Вільсон оголосив День матері офіційним святом всіх штатів Америки і з тих пір в США його відзначають щорічно.
Поступово друга неділя травня стала святом мам ще для 23 країн світу, а понад 30 країн обрали для нього інші дні.
День матері в Україні
Українці вперше відзначили День матері в 1928 році – але не на рідній землі, а в Канаді, де його провів Союз українок цієї країни.
У 1929 році завдяки організаторським старанням редактора тижневика «Жіноча доля» Олени Кісилівської, День матері прийшов в Галичину.
І тільки в 1999 році День матері став повноцінним святом України – указом Президента від 10 травня 1999 року № 489/99 була встановлена офіційна дата його святкування: друга неділя травня.
В 2015 році День матері в Україні припадає на 10 травня.
День Матері, світле родинне свято, яке вже вийшло за рамки відзначення в сімейному колі і стало національним. Це день, коли вітають матерів, дарують квіти і усмішки, висловлюють свою шану, любов і повагу всі: і неповнолітні діти, й ті, що вже стали дорослими, можливо, вже й самі є батьками. У цей день згадують і тих матерів, що відійшли у вічність, але завжди живуть у серцях своїх дітей.
Мамо, матуся, ненька, наша Берегиня... Скільки любові і тепла таять ці земні слова, бо називаємо ми так найдорожчу людину, що дарує нам життя. Вона вчить нас людських правил, оживляє наш розум, вкладає в наші душі добрі слова. Берегиня домашнього вогнища і роду людського, мати виховує дітей, передаючи з покоління в покоління традиції високої духовності, культури, працьовитості. Щедрість маминої душі зігріває, сила духу - захоплює.
Дорогі матусі, бабусі!
Бажаємо Вам міцного здоров’я, нев’янучої молодості на багато весен, кохання і душевного спокою! Щоб у Ваших ніжних душах завжди цвіла весна, у Ваших родинах були лад, тепло і затишок.
За матеріалами Інтернету
За матеріалами Інтернету
За матеріалами Інтернету
|