Флаг Евросоюза
Де́нь Євро́пи — свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а також офіційно в Україні щорічно у третю суботу травня (15 мая - дата для 2010 года) з 2003 р. в соответствии с Указом Президента № 339/2003 от 19 апреля 2003 г.
Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана. 9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман призвав Францію, Німеччину і інші європейські країни об'єднати їх вугільну і сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) і віддати їх в управління новій наднаціональній структурі. Це стало «наріжним каменем» Європейської федерації. Завдяки об'єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності один проти одного, що і забезпечило мир в Європі.
Рада Європи святкувала однойменне свято у день свого заснування 5 травня 1949 р. до 1964 р.
Європейський Союз затвердив 9 травня як День Європи на саміті в Мілані 1985 р., вирішивши увічнити день проголошення Декларації Шумана. Також 9 травня вважається Днем народження Європейського Союзу.
День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС як політичної сили.
В день Європи жителі України відзначають день загальних цінностей, загальній історії всіх націй континенту. До речі, у 1887 році в Закарпатті (яке тоді знаходилося у складі Австро-Угорщини) у Верхнетісянській улоговині на правому березі Тиси був встановлений двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи. Координати цього географічного центру Європи: 47° 56'3" північної широти і 24° 11'30" східної довготи.
|